06 maja 2017 / kategoria: Bez kategorii / tagi: / Brak komentarzy

Nasza firma oferuję serwis i naprawę min. kosiarek do trawników. Pomyśleliśmy że napiszemy kilka słów o jego pielęgnacji. Zachęcamy do lektury.

Trawnik jak na piłkarskiej murawie – marzenie każdego ogrodnika

Każdy posiadacz ogrodu marzy o pięknych kwiatach, bujnych krzewach i co najważniejsze – soczyście zielonym, gęstym trawniku. Okazuje się, że aby osiągnąć zamierzony efekt i mieć piękną trawę, trzeba włożyć troszkę starań i wysiłku, bo nie wystarczy posiać ziarna i czekać na zadowalające rezultaty. Piękny trawnik wymaga stałej troski. Jak dbać o trawnik, aby mógł cieszyć oczy? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby uzyskać aksamitny, miękki, zielony dywanik w swoim ogródku.

Pierwsza pomoc po sezonie zimowym

Zima to okres, w którym na chwilę można zapomnieć o pielęgnacji trawnika. Jednak gdy śnieg stopnieje i ziemia zacznie odmarzać po mrozach, oczom może ukazać się niezbyt estetyczny i pocieszający widok żółtej, zniszczonej trawy. Na szczęście regeneruje się ona dosyć szybko i łapie właściwą barwę wraz z ocieplaniem się dni. Można jednak wspomóc trawę, by wróciła do jeszcze lepszej kondycji niż w uprzednim sezonie. Pierwszą czynnością jaką powinno się wykonać jest tak zwane wyczesywanie. Polega ono w dużej mierze na pozbyciu się martwej trawy, która utrudniać będzie dalszy wzrost. Usuwać starą, niepożądaną warstwę najłatwiej jest z pomocą wertykulatora. Urządzenie można kupić w sklepach ze sprzętem ogrodniczym. Przypomina trochę spalinową kosiarkę, jednak zamiast standardowego ostrza posiada obracający się wałek z haczykami, które wbijając się w ziemię wyrywają suche źdźbła oraz korzenie chwastów (te rosną pod innym kątem niż zdrowa trawa). Kolejnym krokiem będzie napowietrzenie całej powierzchni. Można to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej absorbujące będzie nakłuwanie ziemi widłami. Rozwiązanie to jest dobre do małych powierzchni, przy większych ogrodach może być jednak bardziej męczące. W sklepach ogrodniczych kupić można specjalne walne, które popychać można z pomocą stabilnej rączki. Na takie urządzenie ubiera się specjalne obręcze z długimi kolcami i „wałkuje” ogród. Do walca, w celu obciążenia, można nalać wody lub nasypać piasku. Dzięki temu kolce będą wbijać się w ziemię z łatwością. Areator sprawia, że trawa lepiej oddycha, szybciej absorbuje wodę, przez co szybciej rośnie. Napowietrzanie powoduje także lepsze przyswajanie się różnego rodzaju nawozów i odżywek. A czym najlepiej jest nawozić trawnik?

Zdrowe suplementy dla trawy

Każdy kto chce cieszyć się cudownym trawnikiem, musi go odpowiednio karmić. Pełnowartościowym pożywieniem dla trawy będą różnego rodzaju nawozy, które spowodują zagęszczenie jej struktury. Odżywka sprawi też, że zieleń będzie wyjątkowo soczysta, intensywna i miła dla oka. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele preparatów – w postaci proszku, granulek lub płynu. Ze względu na łatwość stosowania, ogrodnicy najczęściej wybierają granulat. Wygodniej się go rozsypuje, uwalnia on cenne substancje przez kilka dni. W zależności od wybranego rozwiązania należy dobrać częstotliwość nawożenia. Najczęściej robi się do około czterech razy w roku, poczynając od wczesnej wiosny (najlepiej w marcu). Aby dobrać najlepszy sposób na odżywienie trawnika, warto wziąć pod uwagę typ gleby, na jakiej rośnie.

Niepożądani intruzi

Każdy posiadacz trawnika prędzej czy później będzie musiał rozpocząć walkę z wiatrakami.. to znaczy z chwastami. Problem z tym mają w szczególności właściciele ogrodów położonych w bliskości pól i łąk. Sposobów jest kilka. Pomocne mogą okazać się preparaty chwastobójcze. Rozprawiają się one z niepożądanymi gośćmi, nie niszcząc przy tym trawnika. Jeśli chwastów jest mało, można skoncentrować się na ich regularnym wyrywaniu. Należy pamiętać, aby zrobić to odpowiednio wcześnie – nim niechciana roślina się w pełni rozwinie. Chwasty bezwzględnie należy usuwać razem z korzeniami.

Dobre nawodnienie kluczem do sukcesu

Trawa, jak każda zielona roślina, potrzebuje wody aby zachować zdrowy i świeży wygląd. Dlatego ważne jest regularne nawadniane trawnika, szczególnie w miesiącach takich jak lipiec i sierpień. W tym czasie temperatury są bardzo wysokie, słońce niezbyt łaskawe, a opady deszczu skąpe i sporadyczne. W takich warunkach trawa może szybko wysychać i wygląda najzwyczajniej brzydko. Mały ogródek można podlewać ręcznie, z wykorzystaniem węża ogrodowego i nasadek zraszających. W przypadku większych ogrodów, o powierzchni choćby kilkunastu arów, problem robi się bardziej uciążliwy. Dobrze wtedy jest zainwestować w automatyczny system nawadniania, który zaprogramować można na konkretne godziny. Inwestycja ta to kilka tysięcy złotych, jednak rozwiązanie jest warte swojej ceny. Gdy trawa będzie ładnie nawodniona, odwdzięczy się piękną zielenią i… niestety szybkim wzrostem. Ważnym elementem pielęgnacji trawnika jest jego koszenie.

Sztuka koszenia trawy

Skracać trawnik należy mniej więcej raz w tygodniu. Optymalna długość dla zielonego dywanu to około 3 centymetry. Jeśli ostrza kosiarki ustawione będą niżej, istnieje ryzyko, że gleba będzie bardziej podatna na atak ze strony chwastów, takich jak mlecze czy perz. Bardzo krótkie przycinanie powoduje osłabienie struktury trawnika. Pierwsze koszenie w danym sezonie powinno być natomiast wykonane w okolicach kwietnia lub maja, gdy rośliny są już w pełni zregenerowane po mroźnej zimie. Należy pamiętać, aby ostrza kosiarki były odpowiednio naostrzone i nie wyrywało źdźbeł z ziemi. Większość osób zajmujących się ogrodem najbardziej chwali sobie nowoczesne kosiarki spalinowe. Nowe modele generują mniejszy hałas i mają wspomaganie, dzięki któremu łatwiej jest jeździć po większym obszarze. Dobrze jeśli sprzęt będzie dodatkowo wyposażony w pojemnik na skoszoną trawę. Oszczędzi to czas, który miałby być przeznaczony na grabienie odpadów. Posiadacze większych terenów mogą zainwestować w traktorki koszące, które uczynić mogą z pielęgnacji trawnika zabawę. Rozwiązanie to jednak może nie sprawdzić się, gdy oprócz trawy teren obsadzony jest licznymi krzewami, drzewami, kwiatami i rabatami. Aby precyzyjnie wykosić trawnik wokół takich formacji, przyda się dokładny trymer na wysięgniku.

Uwaga na meble i akcesoria ogrodowe

Trawnik można czasem porównać do naturalnej wykładziny bądź dywanika uszytego z roślin. I tak jak na dywanach używanych w domowym zaciszu meble odciskają swój kształt, tak meble ogrodowe zaznaczają swoją obecność na trawie. Dlatego warto różnego rodzaju dodatki do ogrodu odsuwać. Dzięki temu nie zasłania się równomiernego dostępu do światła słonecznego. Zabierać je mogą szczególnie obszerne stoły z zestawem krzeseł czy popularne obecnie wśród dzieci trampoliny do skakania na ogrodzie. Najlepiej, gdy meble ogrodowe będą ustawianie na tarasach lub specjalnie wydzielonych, pokrytych kaflami bądź płytami miejscu. Wygląda to estetycznie, i nie powoduje powstawania dziur w trawniku. Przy okazji – polecamy meble ogrodowe ze sklepu Ogrodolandii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *